Ovaj tjedan: 2054
PRVI UČENIČKI POSJET GRADSKOJ KNJIŽNICI U GODINI ČITANJA
Autor: Mladen Graovac, 8. 2. 2021.

Izvrsna dugogodišnja suradnja Gradske knjižnice i čitaonice Slatina i školske knjižnice IOŠ Slatina nastavlja se i u Godini čitanja, kako je 2021. godinu na prijedlog Ministarstva kulture proglasila Vlada Republike Hrvatske. Povodom planiranih aktivnosti za poticanje čitanja koje provodi školska knjižnica i projektnih aktivnosti Erazmus+ pod nazivom „ Kombiniranje pristupa poučavanja u književnosti i jeziku“ učenici 3. razreda konobara s profesoricom Nedom Mađarac i knjižničarkom Svjetlanom Dupan su u petak 5. veljače 2021. godine posjetili Gradsku knjižnicu i čitaonicu Slatina. Ravnateljica knjižnice, gospođa Marija Cindrić, obratila im se ispred knjižnice s informacijama o mogućnostima koje Knjižnica pruža, pojasnila im na koji način mogu iskoristiti njezin bogati fond za proširivanje znanja iz struke, pisanje završnog rada ili kvalitetno provođenje slobodnog vremena. Tom im je prigodom Knjižnica poklonila besplatno članstvo na 12 mjeseci ali i pozvala ljubitelje knjige naše škole da se jave za besplatno članstvo i da sudjeluju u nagradnom natječaju koje Knjižnica organizira povodom Valentinova, dana zaljubljenih. Pozvala je učenike da svoju pjesmu ili literarni uradak vezano za ovu temu dostave Knjižnici, odnosno pošalju na njihovu e-mail adresu i naglasila da će svi sudionici biti nagrađeni.

Učenicima će uslijed pandemije uzrokovane virusom Covid 19 i smanjene mogućnosti sudjelovanja i pohađanja kulturnih događaja čitanje možda postati omiljena aktivnost i zabava u slobodno vrijeme. Nadamo se da će naši učenici otkriti bogatstvo koje pruža Gradska knjižnica i čitaonica Slatina i njihova školska knjižnica  jer je čitanje jedan od preduvjeta sudjelovanja u kulturi i ono izravno i neizravno utječe na poboljšanje ukupne kvalitete života pojedinca i društva, što nam je u ovim iznimnim okolnostima prijeko potrebno. Jednako kao što čitanje doprinosi razvoju društva, tako i društvo treba omogućiti usvajanje i razvijanje čitateljskih navika i oblikovanje kompetentnih čitatelja. U tom smislu Nacionalna strategija poticanja čitanja Vlade Republike Hrvatske promiče čitanje kao osobitu društvenu vrijednost, a naša se škola trudi svojim učenicima osigurati što kvalitetniji knjižnični fond i mnoštvo aktivnosti u sklopu međunarodnih projekata koji potiču čitanje.

Čitajmo da ne ostanemo bez riječi.

Tekst napisala: Svjetlana Dupan, knjižničar mentor

knj5.jpg (136.87 KB)