Istraživanje na temu ˝Znanja adolescenata o spolno prenosivim bolestima˝
Autor: Mladen Graovac, 4. 5. 2021.

Na današnjem satu Biologije u sklopu zdravstvenog odgoja u 2. razredu kuhara provedeno je istraživanje na temu ˝Znanja adolescenata o spolno prenosivim bolestima˝ u obliku anonimne ankete.  Cilj je ovog istraživanja stjecanje uvida u razinu znanja adolescenata (15-16 godina) o spolno prenosivim bolestima te istraživanje razine ozbiljnosti kojom adolescenti pristupaju području spolnosti. Spolno prenosive bolesti i neželjene trudnoće zbog svoje pojavnosti i posljedica postale su globalni javno zdravstveni problem, a rad na njihovoj prevenciji temeljni je preduvjet očuvanja reproduktivnog zdravlja zrele dobi. Zbog sve ranije tjelesne i spolne nezrelosti, dugotrajnijeg obrazovanja i sve kasnijeg sklapanja braka, većina adolescenata je spolno aktivna prije braka. Znatiželja, neznanje, pritisak vršnjaka, emocionalna nezrelost uz nestalnost spolnih veza vode mladež rizičnom spolnom ponašanju. Mladi prve informacije o spolnosti najčešće dobivaju od svojih vršnjaka, interneta i televizije. Takve informacije mogu biti krive ili ih mladi interpretiraju na krivi način. Dio pitanja koji se odnosio na znanje obuhvaćao je njihovu procjenu znanja o bolestima kao što su gonoreja, AIDS, HPV, povezanosti HPV-a i raka grlića maternice, poznavanju puteva prijenosa HIV-a, i poznavanju simptoma gonoreje. Istraživanjem je utvrđeno da je 33% učenika spolno aktivno, od toga 50% djevojaka i 50% mladića. Za kontracepcijske metode prezervativ je također najviše korištena metoda. Većina njih za prezervativ se opredjeljuje iz razloga zaštite od neželjene trudnoće, a ne od zaraze nekom od spolno prenosivih bolesti. Iz ovog istraživanja daje se zaključiti da ispitanici smatraju AIDS najčešćom bolešću današnjice. To se može povezati s učestalošću predavanja stručnjaka iz HZJZ-a na tu temu te obuhvaćenim gradivom u školama, kao i medijskoj informiranosti o toj bolesti. Samo 50% učenika cijepljeno je protiv HPV-a. Jedno od pitanja bilo je upućeno samo djevojkama, a odnosilo se na odlazak na ginekološki pregled. Svakako raduje rezultat o pitanju uvođenja Zdravstvenog odgoja u škole, gdje se čak 75% učenika izjasnilo da su za uvođenje navedenog predmeta, što znači da su učenici svjesni kako mediji ne daju uvijek istinite niti dovoljne informacije. Iz provedenog istraživanja proizlazi da mladi sve ranije stupaju u spolne odnose, a da nisu svjesni posljedica i često ne primjenjuju metode zaštite, ili ako ih koriste, koriste ih prvenstveno kao kontracepcijsku metodu. Stoga,  konstantno je nužno educirati mlade i na taj način prevenirati neodgovorno spolno ponašanje jer je to preduvjet očuvanja reproduktivnog zdravlja zrele dobi.

Autor teksta i fotografija: Maja Barić, prof.bio.kem, mentor

Vidi ANKETA http://ss-industrijsko-obrtnicka-sl.skole.hr/upload/ss-industrijsko-obrtnicka-sl/newsattach/13968/ANKETA__.pdf

ANKETA__.pdf (753.22 KB)