Ukupno: 1601925
Učenici 2. razreda CNC operatera obilježili 30. godišnjicu međunarodnog priznanja Republike Hrvatske
Autor: Mladen Graovac, 14. 1. 2022.

U sklopu predmeta politika i gospodarstvo učenici 2. razreda CNC operatera s profesoricom Martinom Miler Mikolašević obilježili su 30. godišnjicu međunarodnog priznanja Republike Hrvatske.

Obilježavanje je započelo predavanjem profesorice o tijeku događaja međunarodnog priznanja. Tako su učenici mogli čuti zanimljivosti poput činjenice da su prve zemlje koje su priznale Republiku Hrvatsku bile države koje tada niti same nisu bile međunarodno priznate poput Slovenije, Litve, Ukrajine, Latvije i Estonije. Da je prva međunarodno priznata država koja je priznala Hrvatsku bio Island koji je ovu odluku donio 19. prosinca 1991., zatim Sveta Stolica 13. siječnja 1992. i San Marino 14. siječnja 1992. Zanimljivost je također da je Njemačka donijela odluku o priznanju Republike Hrvatske isti dan kada i Island tj. 19. prosinca 1991. godine, ali je odluka Njemačke stupila na snagu 15. siječnja 1992. godine – danom priznanja i ostalih članica tadašnje Europske zajednice. Nakon Europske zajednice uslijedila su priznanja ostalih država svijeta. Kruna međunarodnog priznanja Republike Hrvatske bio je njezin primitak u Ujedinjene narode 22. svibnja 1992. godine. Od tada je Hrvatska postala aktivnom članicom mnogih europskih i svjetskih tijela, međunarodnih procesa i inicijativa. Zanimljivost je također da 7 država još nije formalno priznalo Hrvatsku, niti su s Hrvatskom uspostavile diplomatske odnose, a to su: Butan, Južni Sudan, Liberija, Niger, Somalija, Srednjoafrička Republika i Tonga.

Nakon zanimljivog predavanja profesorice Miler Mikolašević učenici su izradili prigodni pano u holu škole kako bi i ostali učenici mogli vidjeti i obilježiti tako važan dan u hrvatskoj povijesti.

Tekst i fotografije: Martina Miler Mikolašević, prof.

IMG-931d55904564bd0fcd7fbbeefb43f2d6-V.jpg (278.54 KB)