23. Križni put mladih Požeške Biskupije
Autor: Mladen Graovac, 31. 3. 2022.

Prošlu smo subotu (26. ožujka) bili na križnom putu mladih Požeške Biskupije. Naime, ove je godine održan 23. križni put mladih na relaciji Pleternica – Požega. Geslo ovogodišnjeg križnog puta bilo je Ja sam Put i Istina i Život (Iv 14,6). Tijekom hoda sudionici Križnog puta imali su prigodu za svetu ispovijed ili osobni razgovor sa svećenicima koji su ih pratili, kao i za trenutke šutnje i osobnu molitvu. Poruke za ovogodišnji Križni put, tiskane su u prigodnoj knjižici koju je svaki sudionik primio zajedno s bedžem, a u kojoj nas je biskup potaknuo »da u svjetlu križa promatraju mnoštvo nedužnih ljudi koji trenutačno u Ukrajini pate zbog ratnog nasilja, izloženi ubijanjima i razaranju, prisiljeni na bijeg iz svojih domova i zemlje. Zacijelo će i ondje pobijediti ljubav spremna na umiranje, a sebičnost skončati u porazu i gubitništvu.« Iako nas nije bilo mnogo (bilo nas je četvero iz naše škole: Ilijana Vidović, Martin Tunić, Nikola Tomić, Mateo Gusić) bilo nam je lijepo. Prema riječima organizatora više od tisuću i dvijesto mladih, s područja stotinjak župa naše biskupije, hodilo je na križnom putu od blizu dvadeset i pet kilometara. Križni put smo započeli u jutarnjim satima iz župe Pleternica, te smo preko Gradca, Trapara, Jakšića, Kuzmice i Vidovaca došli do Požege. Posebno nas se dojmila gostoljubivost domaćina u mjestima  u kojima su bile postaje križnog puta gdje smo dočekani domaćim kolačima, sokovima, kavom, dok nas je u župi Jakšić okrijepio izvrsno spravljen grah. Program križnog puta bio je prilagođen okolnostima pandemije, te se odvijao tokom jednog dana, za razliku od godina prije pandemije kada je križni put bio i subotu i nedjelju. Križni put je završio misnim slavljem u požeškoj Katedrali koju je predvodio naš požeški biskup msgr. Antun Škvorčević.

Tekst i slike: Tomislav Peček, vjeroučitelj