Industrijsko-obrtnička škola Slatina ugostila 14 učeničkih zadruga VPŽ na Županijskoj smotri
Autor: Mladen Graovac, 22. 5. 2022.

Industrijsko-obrtnička škola Slatina bila je domaćin Županijskoj smotri učeničkih zadruga Virovitičko-podravske županije. Tako je u perivoju ispred IOŠ-a svoje radove prezentiralo 14 učeničkih zadruga iz osam osnovnih i šest srednjih škola.

Tema ovogodišnje smotre bila je održivi razvoj kroz tradicijsko obrtništvo, a po dva učenika, članovi školskih zadruga i njihovi mentori u pratnji ravnatelja svojih škola, predstavili su radove izrađene tijekom nastavne godine kojima njeguju kulturnu tradiciju, te razvijaju poduzetništvo i svijest o zaštiti okoliša. Na Državnu smotru učeničkih zadruga predložena je Učenička zadruga „Naš vrt“ Osnovne škole Mikleuš koju su predstavili Ivona Troha i Luka Kovač.
Drugo mjesto što se tiče osnovnoškolskih zadruga zauzela je Učenička zadruga „Špišići“ Osnovne škole Augusta Cesarca iz Špišić Bukovice i učenice Jana Jurišić i Petra Rešetar, dok je treće mjesto pripalo Učeničkoj zadruzi „Sekvoja“ slatinske Osnovne škole Josipa Kozarca koju su predvodili Josip Jukić i Lana Kokorić. U kategoriji srednjoškolskih učeničkih zadruga za Državnu smotru predložena je Učenička zadruga „Kostanj“ Srednje škole Stjepana Sulimanca iz Pitomače koju su predstavili Antonio Hrpak i Mihael Mikić.
Drugo je mjesto osvojila Učenička zadruga „Obrtnik“ škole domaćina smotre, Industrijsko-obrtničke škole Slatina predvođena učenicama Danijelom Bogdan i Klarom Kristić, koja će prema ocjeni prosudbenog povjerenstva također biti predložena za Državnu smotru. Treće mjesto zauzela je Učenička zadruga „Slatina“ Srednje škole Marka Marulića pod vodstvom Leone Kordi i Marte Loparac koja je osvojila i priznanje za ukupni dojam, očuvanje kulturne baštine, inovaciju i ekologiju te ga podijelila s učeničkom zadrugom „Marljive ruke“ Industrijsko-obrtničke škole Virovitica koju su predstavljali Nina Predragović i Mateo Osmanović. Priznanje za estetski dojam izložbenog prostora, odnosno za najbolju prezentaciju praktičnog rada pripalo je već spomenutim učeničkim zadrugama „Kostanj“ i „Naš vrt“.

Osim njih na ovogodišnjoj smotri nastupile su i sljedeće učeničke zadruge:

• Učenička zadruga „Mali Mikeši“ iz virovitičkoga Centra za odgoj i obrazovanje predstavljaju – učenici Patricia Šokac i Valentino Kuzman
  • Učenička zadruga „Vučica“ Srednje škole „Stjepan Ivšić“ iz Orahovice – učenici Srđan Jovanović i Slavko Boljkovac
  • Učenička zadruga „Hlapići“ Osnovne škole Ivane Brlić-Mažuranić iz Orahovice – učenice Nika Smiljanić i Petra Erceg
  • Učenička zadruga „Zalathnuk“ slatinske Osnovne škole Eugena Kumičića – učenice Lana Čordaš i Matija Čapo
  • Učenička zadruga „Brezići“ Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića iz Gornjeg Bazja – učenice Dorotea Ivanešić i Petra Topić
  • Učenička zadruga „Čađavačke lipe“ Osnovne škole Davorina Trstenjaka iz Orahovice – učenice Marija i Sara Erdec
  • Učenička zadruga „Bukvica“ novobukovačke Osnovne škole Vladimira Nazora – učenice Ana Koleno i Tena Bužonja

Županijska smotra učeničkih zadruga Virovitičko-podravske županije završila je druženjem i zajedničkim ručkom koji su pod vodstvom svojih mentora Blaženke Kovač i Gorana Ivezića pripremili i poslužili učenici IOŠ-a zanimanja kuhar i konobar.
(mf/Foto: Mihaela Feldi)

Video prilog Plave TV:

Pogledajte link s video uradcima svih Učeničkih zadruga sudionika županijske Smotre:

2_smotra.jpg (135.37 KB)
IMG_5468_1024x683.jpg (511.12 KB)