Dan sjećanja na žrtve holokausta i sprečavanja zločina protiv čovječnosti
Autor: Mladen Graovac, 30. 1. 2017.

I ove je godine u Industrijsko-obrtničkoj školi Slatina obilježen Dan sjećanja na žrtve holokausta i sprečavanja zločina protiv čovječnosti koji se u cijelome svijetu obilježava 27. siječnja, na dan kada je 1945. godine Crvena armija oslobodila Auschwitz - jedan od najzloglasnijih nacističkih logor tijekom Drugoga svjetskog rata. Na nastavnim satima Povijesti profesora Mirka Milaka učenici prvih razreda produbili su svoje znanje o holokaustu te ostalim oblicima rasizma i netrpeljivosti. Nakon rada u skupinama učenici su prezentirali svoja saznanja o rasnim zakonima, logorima i životu u getu. Slijedila je rasprava u kojoj su učenici izražavali i uspoređivali svoja mišljenja. Učenice razrednoga odjela 3. frizer u predvorju su škole uredile pano na temu pravednika među narodima. Istoimeno odlikovanje dodjeljuje Država Izrael pripadnicima drugih naroda koji su spašavali Židove tijekom holokausta. Odlikovanje pravednika među narodima dobile su i 104 osobe iz Hrvatske. Učenicima razrednih odjela 1. automehaničar, 2. elektroinstalater, 2. i 3. pomoćni krojač i pomoćni stolar te 2. konobar/pekar projiciran je biografski film Lea i Darija hrvatskoga redatelja Branka Ivande koji tematizira sudbinu zagrebačke dječje glumice Židovke Lee Deutsch, umrle prilikom deportacije u nacistički logor Auschwitz 1943.

U našoj se školi Dan sjećanja na žrtve holokausta obilježava integriranim nastavnim danom od 2012. godine u organizaciji nastavnika Mirele Nenadović, Tomislava Pečeka, Helene Roštaš i Mirka Milaka.

„Onaj tko spasi jednog čovjeka, spasio je čitav svijet.“

Helena Roštaš, prof.