Obilježili smo Dan kravate
Autor: Mark-Kristian Milaščević, 20. 10. 2017.

Povijesno gledano kravata potječe upravo od Hrvata. Tome u prilog ide i činjenica da su u vrijeme Tridesetogodišnjeg rata u 17. stoljeću (1618.-1648.), hrvatski vojnici posvuda na glasu kao iznimni ratnici, nosili rupce omotane oko vrata. Taj rubac zavezan u čvor brzo se proširio i kao modni detalj te preuzima etničko ime Cravates (Croates, Hrvati) koje postaje i naziv za predmet – kravatu. Hrvatski je sabor 2008. godine 18. listopada proglasio Danom kravate.Taj je dan ove godine obilježen i u našoj školi slijedećim aktivnostima:

• Naše nastavnice Natalija Vidak, Spomenka Prša i Paula Kukuljević zajedno s  učenicima zanimanja krojač radili su na izradi kravate.
  • Ružica Milaščević, profesorica matematike zajedno s učenicima radila je ucrtavanje kravate u koordinatni sustav i izrada čestitke u obliku kravate.
  • Nastavnica Danica Tot i učenici  izrada krojne slike kravate.
  • Profesorica Kristina Mataija Sertić s učenicama izradila je plakat na temu kravate.

u prilogu pogledajte kompletno obilježavanje Dana kravate

Obiljezili_smo_Dan_kravate.docx (2.86 MB)