Integrirani tjedan obilježavanja dana kravate pod nazivom „ Svaki Croata zna kako se veže kravata“
Autor: Mark-Kristian Milaščević, 18. 10. 2018.

U Industrijsko - obrtničkoj školi Slatina cijeli tjedan  provodio se  projekt integrirane nastave na temu kravate  kao izvornog modnog dodatka hrvatskoga podrijetla.
 Posebnu  kvalitetu u realizaciji projekta pokazali su učenici zanimanja krojač koji su osmislili, konstruirali i izradili kravate različitih dezena, boja i oblika. Izradili su i izložili na pročelju školske zgrade kravatu koja je kreativno izvedena spajanjem crvenih i bijelih kvadratića tehnikom slaganja mozaika. Kravata je  duga dva i pol metra, a učenici su ju izradili uz pomoć mentorica: Paule Kukuljević, Spomenke Prša, Natalije Vidak i Danice Tot.
 Učenici zanimanja stolar uz mentore Jasnu Varga i Slavena Zelenke izradili su drvenu raznobojnu kravatu u obliku slagalice. Učenici zanimanja pekar s mentoricom Robertom Tomas radili su kravatu od tijesta. Kroz sve nastavne predmete tema se realizirala kao integralni sadržaj s posebnim naglaskom na nastavu povijesti, hrvatskoga jezika i matematike, kao i kroz radionice u školskoj knjižnici. Nastavnica matematike Melita Crnković prigodno je ukrasila prostor hola škole kreativnim geometrijskim likovima. Razredni je odjel 2B. kuhar/MPM na Satu razrednika s razrednicom Helenom Roštaš izradio taktilnu slikovnicu kojom su učenici, u mediju prihvatljivom djeci predškolske dobi, prikazali zanimljivosti vezane uz taj modni detalj. Završetak ove prekrasne priče su učenici i nastavnici  odjeveni uz kreativni i raznovrsni modni dodatak kravate i natjecanje u kvaliteti i brzini vezanja kravate.
 Na sam Dan obilježavanja kravate 18. listopada održano je natjecanje u kvaliteti i brzini vezanja kravate. Povjerenstvo pod vodstvom profesorice strukovnih predmeta zanimanja krojač Danice Tot i članova povjerenstva Mihaela Puljića, profesora povijesti i pedagoginje Ljubice Subotić – Pofuk, donijelo je odluku da su pobjednici natjecanja u kvaliteti vezanja kravate učenice Antonija Tunić i Kata Bilić. Drugo mjesto pripalo je Jasmini Reščić i Maji Perić, a treće Leli Mikić i Nikolini Pintar. U kategoriji najbržega vezanja kravate istakla se Maja Mary Šterl, učenica prvoga razreda zanimanja krojača koja je vezala kravatu svojoj pomoćnici u nastavi Moniki Brzici. Učenik Josip Petak, zanimanja pomoćni krojač, istaknuo se kvalitetom vezanja kravate svojoj pomoćnici Mari Fiket.
Zahvaljujemo svim učenicima, nastavnicima i ostalim djelatnicima škole koji su doprinijeli ljepoti obilježavanja  Dana kravate pod nazivom „Svaki Croata zna kako se veže kravata“.
                        Ljubica Subotić – Pofuk, prof. pedagogije, stručni suradnik mentor

IMG_20181018_172815177_BURST000_COVER.jpg (174.21 KB)