Ovaj tjedan: 2079
« Travanj 2024 »

LJEKOVITA MOĆ NOĆI KNJIGE
Autor: Mladen Graovac, 27. 4. 2021.

Ovogodišnja manifestacija Noć knjige, pod motom: „Ljekovita moć knjige“, u našoj je školi obilježena kroz niz zanimljivih aktivnosti i uz veliki angažman i interes mnogobrojnih učenika. Knjižničarka Svjetlana Dupan održala je u školskoj knjižnici tri radionice iz područja Mindfulnessa , tj. smirivanja uma, pomnosti ili usmjerene pažnje. U ovim su radionicama sudjelovali učenici 1. i 2.  razreda prodavača koji su saznali na koje je sve načine moguće umiriti nemiran um, smanjiti stres i poboljšati koncentraciju. Ovom su prilikom bojali mandale uz zvuke meditativne i opuštajuće glazbe, a iskusili su i duboko opuštanje uz zvuk i vibraciju tibetanskih zvučnih zdjela. Učenici 3. razreda prodavača upoznali su se sa zbirkom knjiga o Mindfulnessu, meditaciji, opuštanju i disanju te su na listovima od kolaž papira ispisivali univerzalne poruke koje su sa svojim školskim kolegama podijelili na Drvetu znanja u Čitateljskom kutku. Svi sudionici ovih radionica izrazili su želju za nastavak sudjelovanja na radionicama ovoga tipa koje će se sustavno nastaviti odvijati u Mindfulness kutku školske knjižnice. Učenici 2. razreda zanimanja automehaničar i frizer pod mentorstvom profesorice Ivane Lukač Vuković odradili su niz aktivnosti objedinjenih nazivom “Ja u ogledalu! Upoznaj sebe, zavoli sebe!” Upoznali su se sa stvaralaštvom Brune Šimleše, hrvatskoga pisca, kolumniste i motivacijskoga govornika, ujedno jednog od najprodavanijih hrvatskih autora knjiga o samopomoći. Iz njegovoga bogatoga opusa odabrali su knjigu “Kako zavoljeti sebe”, a nastavno na temu interpretirali su i Šenoinu pjesmu „Budi svoj“ te izdvojili bitne poruke i pouke. Na jednoj od radionica učenici 2. razreda, zanimanja konobar, instaler GIK i pekar, istraživali su i proučili 23 naslova literature za samopomoć iz fonda školske knjižnice. Učenici 1. razreda pomoćnih krojača i stolara, pod mentorstvom profesorice Helene Roštaš, napravili su izložbu knjiga o Adrianu Moleu britanske spisateljice Sue Townsend. Izradili su i plakat na temu Adriama Molea, ali i „adrianski“ rječnik. Ovim je povodom, pod mentorstvom i zaslugom profesorice Nede Mađarac, u školskom holu otvoren Čitateljski kutak i predstavljen ovogodišnji književni hit Davora Rostuhara „Ljubav oko svijeta“ kao i roman „Kamo si otišla, Bernardette?“ spisateljice Marije Semple. Iz predstavljenih aktivnosti vidljiv je velik entuzijazam mnogobrojnih sudionika, ali i bogatstvo druženja s knjigom u IOŠ-u Slatina u godini čitanja.

Tekst napisala: Svjetlana Dupan, knjižničar mentor

Galeriju fotografija vidi pod OPŠIRNIJE