Ovaj tjedan: 2090
« Travanj 2024 »

SVIJET MARINA DRŽIĆA U INDUSTRIJSKO-OBRTNIČKOJ ŠKOLI SLATINA - međupredmetna korelacija u sklopu obilježavanja Godine čitanja u Republici Hrvatskoj
Autor: Mladen Graovac, 10. 5. 2021.

Industrijsko-obrtnička škola Slatina obilježavanju Godine čitanja u Republici Hrvatskoj priključila se i međupredmetnom korelacijom nastavnih predmeta Estetike odijevanja, Hrvatskoga jezika, Matematike, Kuharstva i Praktične nastave (zanimanje frizer) kojom su učenici potaknuti na sveobuhvatno usvajanje gradiva vezanoga uz život i stvaralaštvo Marina Držića te renesansnoga okruženja u kojemu je taj hrvatski književnik djelovao. U aktivnostima su sudjelovali učenici razrednih odjela 1. kuhar/CNC operater, 1. frizer/krojač, 3. automehaničar/elektroinstalater/pekar te predmetni nastavnici Melita Crnković (Matematika), Blaženka Kovač (Kuharstvo), Helena Roštaš (Hrvatski jezik), Danica Tot (Estetika odijevanja) i Kornelija Zubčević (Praktična nastava u školi, zanimanje frizer). U sklopu nastave Estetike odijevanja učenice zanimanja krojač izrađivale su modni crtež renesansne odjeće za žene i muškarce, na nastavi Hrvatskoga jezika učenici su, služeći se Leksikonom Marina Držića, izradili publikaciju o životu i stvaralaštvu Marina Držića te kvizove i igre alatom LearningApps, tijekom vježba iz Kuharstva učenici su pripravljali jela prema tradicionalnim receptima dubrovačkog kraja: salatu od leće s kozjim sirom i tartaru (tortu) od rogača, na nastavi Matematike šifrirali su citate iz djela Marina Držića posebno osmišljenim matematičkim kodom, a na Praktičnoj nastavu u školi učenici zanimanja frizer izrađivali su renesansne frizure te suvremene frizure s reinterpretiranim renesansnim motivima. Aktivnosti su provođene tijekom redovne nastave od ožujka do svibnja 2021., a rezultati su predstavljeni virtualnim tematskim tjednom od 3. do 7. ožujka 2021. na profilu Škole na društvenoj mreži Facebook.

Tekst i prezentacija: Helena Roštaš

Poveznica: https://bit.ly/2RByE7I