« Rujan 2024 »

ZAPOČEO NOVI ETWINNINGOV PROJEKT NAŠE ŠKOLE: BEČ ZOVE (VIENNA'S CALLING: EXPLORING EUROPEAN VALUES AND CITIZENSHIP)
Autor: Mladen Graovac, 17. 9. 2024.

S primarnim ciljem kulturološke pripreme učenika zanimanja CNC operater i instalater grijanja i klimatizacije za mobilnost u Beč u proljeće 2025. godine u sklopu Erasmusova projekta EmpowerTech: Modern Skills for Tomorrow's Workforce započeo je eTwinningov projekt Beč zove koji će se u IOŠ-u Slatina provoditi do svibnja sljedeće godine.

Projektne aktivnosti s učenicima će provoditi nastavnice Jasna Varga, Melita Crnković i Helena Roštaš, a osim sudionika mobilnosti u aktivnostima će sudjelovali i učenici 1. razreda krojača, 2. pomoćnog stolara te 2. kuhara i konobara.

Projekt se provodi u suradnji s partnerskim osnovnim i srednjim školama iz Češke, Slovačke, Rumunjske, Grčke, Gruzije, Moldavije, Portugala, Cipra i Španjolske.

Cilj je projekta usvojiti osnovni rječnik njemačkoga jezika koji će učenicima pomoći u svakodnevnoj komunikaciji, upoznati kulturno-povijesnu baštinu Beča i Austrije, specifičnosti austrijske gastronomije, razviti svijesti o pripadnosti europskom kulturnom krugu, razviti digitalne vještine, vještine komunikacije na engleskom jeziku i materinskim jezicima te razviti kreativnost i vještinu timskoga rada. Zbog višestoljetne bliskosti hrvatske i austrijske kulture projektne aktivnosti pružit će i niz prilika za njihovu međusobnu usporedbu.

Rezultati projekta bit će suradnički radovi: višejezični slikovni rječnik (njemački-engleski-jezici zemalja iz kojih dolaze partnerske škole), kalendar za 2025. s materijalima virtualnih zbirki bečkih muzeja, kolekcija videorecepata tradicionalnih austrijskih jela te digitalna igra.

Projektne aktivnosti započele su prvim mrežnim sastankom nastavnika 17. rujna 2024. na kojemu su dogovoreni detalji projektnih aktivnosti.

Tekst: Helena Roštaš