« Travanj 2024 »

Genijalci iz IOŠ-e: Dok su nakon nastave čekali na autobus Jurica, Mate i Davor napravili su pametnu klupu koja se samostalno puni pomoću solarnog panela
Autor: Mladen Graovac, 25. 4. 2018.

– Kada smo napravili pametnu klupu? Pa, u vrijeme „zimskih praznika“, ali i dok smo, nakon nastave, čekali vlak ili autobus.

Tako zbore genijalci i zato dobro upamtite ova imena. Jurica Šafar, Mate Dorčak i Davor Kristić, učenici su 1. razreda Industrijsko-obrtničke škole Slatine ( Jurica i Mate su mehaničari poljoprivredne mehanizacije, a Davor je automehaničar). Njih trojica su, uz nastavnika Vedrana Runju, izgradili pametnu klupu i rasvjetni stup. Sve to, izuzev nekih sitnica, napravili su „isključivo od otpadnog nastavnog materijala“ koji je već korišten u nastavnom procesu. Ta Hibrid klupa i rasvjetni stup s integriranim USB ulazom za punjenje mobitela/ tableta i sličnih uređaja ili pametna klupa“, ima mogućnost punjenja mobilnih i sličnih uređaja. Potpuno je samostalna, a Jurica, Mate i Davor, ugradili su i „lampu“ kako po noći ne bi bili u mraku. Na predstavljanje njihovog izuma, došao je i Sandeep Kumar veleposlanik Indije u RH, virovitičko-podravski župan Igor Andrović, predsjednik Županijske skupštine VPŽ Miran Janečić, gradonačelnik Grada Slatine Denis Ostrošić sa suradnicima, pročelnica Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, sport i tehničku kulturu VPŽ Vesna Šerepac… Sve nazočne pritom je pozdravio ravnatelj Industrijsko-obrtničke škole Slatina Mladen Graovac, zahvalivši se svima koji su sudjelovali u ovom projektu, posebno pohvalivši Juricu, Matu i Davora, nagovijestivši da ovaj tercet genijalaca, sprema još jedan novi interesantan projekt. Riječi hvale predanom radu Industrijsko-obrtničke škole i njenih učenika uputili su i gradonačelnik Slatine Denis Ostrošić te virovitičko-podravski župan Igor Andrović.

U ugostiteljskom praktikumu škole upriličen je domjenak na kojemu su svoje umijeće ponovno pokazali učenici zanimanja kuhar i konobar uz pomoć svojih mentora Blaženke Kovač i Gorana Ivezića.

(www.vpz.hr, http://www.vpz.hr/2018/04/24/genijalci-iz-slatine-nakon-nastave-cekali-autobus-vlak-napravili-pametnu-klupu-koja-se-samostalno-puni-pomocu-solarnog-panela-upoznajte-juricu-matu-davora/Fotografije: Kristijan Toplak)

(http://www.radioslatina.hr/hibrid-klupa-i-rasvjetni-stup-u-ios-izum-ucenika-1-r-jurice-mate-i-davora/#prettyPhoto Mihaela Feldi)

(https://domovina333.blogspot.hr/2018/04/foto-predstavljena-hibrid-klupa-djelo.html?m=1)

IMG_101.jpg (365.96 KB)