Ovaj tjedan: 2053
« Travanj 2024 »

Školska volonterska zajednica - što je to?
Autor: Mladen Graovac, 4. 12. 2019.

Rad na izradi kurikuluma školskog volontiranja uspješno se nastavlja!

U izradi kurikuluma školskog volontiranja za osnovne i srednje škole sudjeluje i Svjetlana Dupan, knjižničarka iz naše škole.

U utorak, 26. studenog 2019. godine u prostoru Volonterskog centra Zagreb održan je treći sastanak stručne radne skupine za izradu kurikuluma školskog volontiranja. U mjesec dana, koliko je prošlo od posljednjeg susreta, koristeći se mogućnostima upisivanja u dijeljeni dokument na Google drive-u, članice stručne radne skupine značajno su doradile i nadogradile tekst postojećeg nacrta kurikuluma. Kolaborativni proces nastavljen je i na samom sastanku te je zajednički dorađen postojeći prošireni nacrt kurikuluma koji je nastao na prethodna dva sastanka radne skupine i kroz suradnju putem Google drive-a.

Između ostaloga, definirana je Školska volonterska zajednica: ŠVZ čine učenici, djelatnici, roditelji i drugi dionici koji sudjeluju u planiranju, organiziranju i ostvarenju volonterskih aktivnosti u školi i lokalnoj zajednici. Škola osigurava podršku ŠVZ-u u vidu ugradnje kurikuluma školskog volontiranja u postojeće kurikulume, osiguranja prostora, vremena i koordinacije provedbe volonterskih aktivnosti.
Školska volonterska zajednica djeluje na načelima tolerancije, humanosti, solidarnosti, pravednosti, inkluzivnosti i održivog razvoja doprinoseći osobnom razvoju i pozitivnim društvenim promjenama.

U sljedećoj su godini predviđena još tri radna sastanka tijekom kojih se planira završiti izrada dokumenta, što je jedan od ciljeva dvogodišnjeg projekta „Školska volonterska zajednica – snaga za održivi razvoj“ u kojemu je naša škola partner uz  ostale partnere: Hrvatska udruga za mirenjeUdruga O.A.ZAOsnovna škola Josipa Kozarca SlatinaOsnovna škola Augusta Šenoe ZagrebIX. gimnazija Zagreb.

Svjetlana Dupan, prof., mentor knjižničar