Industrijsko-obrtnička škola Slatina bila je domaćin Međužupanijskoga natjecanja iz obrazovnog podsektora trgovina u disciplini prodavač
Autor: Mark-Kristian Milaščević, 20. 2. 2013.

Pokazati vještine dobrog prodavača i izboriti se u konkurenciji za najuspješnijeg, bio je zadatak dvanaestero učenika koji su 18. veljače 2013. godine sudjelovali na natjecanju u organizaciji Virovitičko-podravske županije, Agencije za strukovno obrazovanje i škole domaćina, Industrijsko-obrtničke škole Slatina.

Učenici iz Požege, Virovitice, Nove Gradiške, Orahovice i Slatine svojom su primjenom znanja, vještina i komunikacije s kupcima dokazali kako je praktična sposobnost prodaje temeljna osobina uspješnog prodavača...

Najbolji je uspjeh i prvo mjesto osvojio učenik Josip Štefanović iz Industrijsko-obrtničke škole Slatina, drugo je mjesto također pripalo učenici Industrijsko-obrtničke škole Slatina, Martini Jozić, mentorica Ksenija Som, dok je treće mjesto osvojila učenica Josipa Stehlik iz Ekonomske škole Požega, mentorica Višnja Menđel Troha.

Učenici iz pet škola natjecali su se u prodavaonicama podijeljenima na robne skupine: prehrana i kućne potrepštine, tekstilni proizvodi i drogerije pa su tako svoje vještine učenici odmjerili u slatinskim prodavaonicama „Biljemerkant“,“ Amadeus“ i „Boje i lakovi“. Svaki je natjecatelj imao petnaest minuta za izvršenje odabranog zadatka prilikom kojega ga je ocjenjivalo Međužupanijsko prosudbeno povjerenstvo. U simuliranom kupoprodajnom procesu natjecatelji su morali pokazati kompetencije u cjelokupnoj prodajnoj fazi, od pozdrava i pristupa kupcu u početnoj komunikaciji preko dobrog znanja o proizvodu kao temeljnom dijelu prodajne prezentacije pa sve do dopunskih vještina prodaje, pakiranja robe te ispraćaja kupca. Da je biti dobar i uspješan prodavač itekako ovisni o dobrom poznavanju proizvoda, kvalitetnom znanju i učenju kako pristupiti kupcu i zadovoljiti sve faze prodajnog procesa, pokazali su i natjecatelji, koji su svojim sudjelovanjem prezentirali svoj rad i rad svojih škola i mentora.

I dok su se učenici natjecali u prodavaonicama, Industrijsko-obrtnička škola Slatina svoju je dobrodošlicu gostima mentorima iskazala šetnjom slatinskim ulicama i obilaskom znamenitosti grada, parka sekvoje, jedinstvenog hortikulturnog spomenika na ovim područjima, Zavičajnoga muzeja Slatina čijom su posjetom gosti mentori upoznati  s kulturnom i povijesnom baštinom slatinskoga kraja te obilaskom Crkve Sv. Josipa. Ovom se prigodom zahvaljujem na podršci ravnateljici Zavičajnoga muzeja Slatina  Dragici Šuvak i monsinjoru Vladimiru Škrinjariću, župniku Župe sv. Josipa iz Slatine.

Zajednički ručak, koji su pripremili učenici naše škole, zanimanja kuhar, a poslužili konobari naše škole, okupio je sve učenike, natjecatelje i njihove mentore. Nakon proglašenja pobjednika, dodjelom priznanja, pohvalnica i zahvalnica, završeno je Međužupanijsko natjecanje u disciplini prodavač, koje je prvi put u ulozi domaćina organizirala Industrijsko-obrtnička škola Slatina.

Natjecanja poput ovoga važan su događaj za sve sudionike i škole, jer ne samo da vrednuju kompetencije učenika i rad njihovih mentora, već su i iznimna promocija obrazovnog sektora trgovine kako bi se sačuvala njegova prepoznatljivost i motivirale sljedeće generacije u odabiru zanimanja prodavača.

Svim učenicima i profesorima mentorima, iskreno zahvaljujemo na sudjelovanju u natjecanju i uloženom trudu.

Mladen Graovac, prof.