Etwinning projekt Woman's History Month
Autor: Mladen Graovac, 15. 5. 2023.

Obilježavanje Međunarodnog dana žena u matematici 12.5.2023.

U sklopu eTwinningovog projekta Woman's History Month učenice 1. razreda zanimanja frizer Daria Majkić, Leona Srbić, Lana Kralj, Magdalena Jokoš, Larisa Pintarić i Ivana Balog obilježile su Međunarodni dan žena u matematici  izradom plakata o jedinim ženama dobitnicama Fieldsove medalje Maryam Mirzakhani i Maryna Viazovska te o Fieldsovoj medalji. Fieldsova medalja je u matematici pandan Nobelovoj nagradi za druga područja znanosti.

Godine 2018. prvi je put ustanovljen Međunarodni dan žena u matematici u čast Maryam Mirzakhani, prvoj matematičarki koja je dobila Fieldsovu medalju u stogodišnjoj povijesti te nagrade. Cilj ove nagrade je prepoznati rad žena specijaliziranih za matematiku te potaknuti djevojke za rad u ovom području.

Tekst: nastavnica Matematike Melita Crnković, mag. math.

fields_medal_eng.jpg (183.56 KB)
fieldsova_medalja_hrv.jpg (141.61 KB)