Savjetnički posjet - Modernizacija sustava strukovnog obrazovanja i osposobljavanja
Autor: Mladen Graovac, 22. 9. 2023.

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih organizirala je 22. rujna 2023. godine savjetnički posjet strukovnim školama, Industrijsko-obrtničkoj školi Slatina i Srednjoj školi Marka Marulića Slatina. Savjetnički posjet je organiziran u našoj školi a predavanje je održala Lidija Novosel, Viša stručna savjetnica u Agenciji za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. Ciljna skupina ovog savjetničkog posjeta su nastavnici strukovnih predmeta, a na radionici su bili i stručni suradnici, kao i drugi zainteresirani nastavnici. Na radionicama nastavnici i stručni suradnici radili su na operativnom planiranju, bilješkama o praćenju i vrednovanju učeničkih postignuća, pristupima vrednovanju, modularnog pristupa nastavi te  učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama.

Savjetnički je posjet organiziran u svrhu upoznavanja nastavnika i ravnatelja strukovnih škola s provedbom projekta “Modernizacija sustava strukovnog obrazovanja i osposobljavanja” a nositelj je Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.

Ovim projektom pristupa se modernizaciji strukovnog obrazovanja u RH i razvoju novih strukovnih kurikuluma s jakom poveznicom s potrebama tržišta rada kroz izrađene standarde zanimanja i standarde kvalifikacija sukladno HKO-u i koji će se temeljiti na kurikularnom pristupu i ishodima učenja. Pristup sektorskih kurikuluma koje je razvila Agencija, dovest će do racionalizacije broja kurikuluma, omogućit će učenicima lakše uključivanje na tržište rada, bolju horizontalnu prohodnost, profesionalni razvoj ali i nastavak obrazovanja. Naglasak je stavljen na učenje temeljeno na radu u različitim obujmima, sukladno NKSO-u.