OBILJEŽAVANJE VALENTINOVA - VEČER (FRANCUSKE) LJUBAVNE POEZIJE
Autor: Mladen Graovac, 23. 2. 2024.

Svaka ljubav započinje poezijom. Malo tko od nas svojim prvim ljubavima nije izrecitirao ili napisao barem jednu pjesmu, misleći kako je ta pjesma najljepša na svijetu. Baš kao i naša ljubav. U tom trenutku.  Malo je onih što se danas, u ova užurbana i digitalizirana vremena, sjete starih, romantičnih načina za iskazivanje ljubavi. Ako vas ipak obuzme bolest zvana romantika, preporučujemo vam neke od najljepših ljubavnih pjesama, kako biste podsjetili svoju bolju polovicu na zaljubljenost i ljubav. Neke od tih pjesama („Jezero“ A. de Lamartine, „Za tebe moja ljubavi“ i „Uvelo lišće“ J. Prevert, „Znat ćeš“ P. Neruda, „Volio sam Vas“ A. S. Puškin, „Samotna ljubav“ A. G. Matoš, „Čekaj me“ K. Simonov, „Ljubavna pjesma“ R. M. Rilke) izražajno su kazivali učenici 3. razreda zanimanja kuhar i CNC operater pod mentorstvom profesorice Hrvatskoga jezika Božice Filipović Veg u romantično uređenom holu Industrijsko-obrtničke škole u četvrtak, 15. veljače 2024. Toga je dana ostvarena međuškolska suradnja između dviju slatinskih srednjih škola jer su nam u goste iz Srednje škole Marka Marulića došle profesorica i mentorica Francuskoga jezika Dijana Fotez s učenicama 4. a razreda opće gimnazije Anamariom Jokić, Lanom Radić, Janom Grabar i Antonelom Baltić, polaznicama izborne nastave Francuskoga jezika. Manifestaciju obilježavanja Valentinova otvorile su profesorice upoznajući učenike s raznim primjerima obilježavanja Valentinova diljem svijeta te načinima iskazivanja ljubavi. Djevojke su kazivanje poezije u prigodno uređenom školskom holu uljepšale pratnjom na glazbenim instrumentima koje sviraju (gitara i ukulele) te su nam još jednom dokazale zašto francuski zovu jezikom ljubavi. Izrecitirale su „Jezero“ A. de Lamartinea na originalnom, francuskom jeziku te nam otpjevale jednu francusku pjesmu. Valentinovo ili volite ili ne. Danas, kada je sve teže nekoga iskreno, bezuvjetno, nesebično voljeti, kada svatko gleda samo sebe, važno je slaviti dan posvećen samo ljubavi jer ljubav je pokretač svijeta. Slavimo ljubav poezijom, na svim jezicima koje znamo i dopustimo ljubavi da nam ispuni srce. Na Dan ljubavi i svaki dan.

Tekst: Božica Filipović Veg, prof. HJ

Fotografije: Dijana Fotez i Božica Filipović Veg, prof. FJ i HJ

Više slika možete vidjeti pod OPŠIRNIJE.

Valentinovo_10.jpg (990.45 KB)
Valentinovo_11.jpg (847.56 KB)