Izvrstan uspjeh naših učenica Tamare i Martine na županijskoj smotri LiDraNo 2024.
Autor: Mladen Graovac, 29. 2. 2024.

Županijska smotra literarnog, dramskog i novinarskog stvaralaštva, LiDraNo 2024., za učenike osnovnih i srednjih škola održala se 28. veljače u Virovitici. Domaćini, OŠ „Vladimir Nazor“ Virovitica te Gimnazija P. Preradovića, ugostili su učenike i mentore čije su se izvedbe odigrale na daskama koje život znače, u virovitičkom kazalištu. Industrijsko-obrtničku školu predstavljale su dvije učenice: Tamara Varaždinac (učenica 1. razreda, smjer prodavač) u dvjema kategorijama – literarni rad te samostalni scenski nastup i učenica Martina Nikić (2. razred, smjer prodavač)  u kategoriji novinarsko stvaralaštvo.

Tamara je na pozornici nastupila prva te probila led uspješnim kazivanjem pjesme Enesa Kiševića „Sijeda djeca“. Za svoj je nastup dobila pozitivne komentare stručnoga povjerenstva u čijem su sastavu bili glumac Jakov Bilić, glumica Sara Lustig te profesorica Hrvatskoga jezika Marina Ivoš. Tamara je na ovogodišnjem LiDraNu sudjelovala dvostruko jer je njezina pjesma u prozi pod naslovom „Želim zaborav“ konkurirala u kategoriji literarni izraz. Za svoj je rad dobila samo riječi pohvale, kako za stil pjesme, tako i za izraz, formu, jezik, način na koji emociju prenosi na čitatelja te empatiju koja izvire iz pjesme. Povjerenstvo nije imalo ni riječi zamjerke. Tamaru je na smotru pratila mentorica Božica Filipović Veg, prof. Hrvatskoga jezika.

U novinarskom stvaralaštvu školu je predstavila učenica Martina Nikić koja je povjerenstvo za novinarski izričaj u sastavu Željke Teskera, novinarke i urednice Plave televizije, Jele Markušić te Ksenije Petrinec, prof. Hrvatskoga jezika, oborila s nogu intervjuom pod nazivom „Dom je tamo gdje je teta Jasna“. Martini je mentorica profesorica Hrvatskoga jezika dr.sc.Helena Roštaš. Intervju je toliko dobar da je povjerenstvo jednoglasno odlučilo Martinin rad predložiti za DRŽAVNU razinu smotre. Ostaje nam držati palčeve i nestrpljivo iščekivati poziv državnoga povjerenstva.

Objema djevojkama čestitamo na uspješnom predstavljanju naše škole te im želimo sudjelovanje i dogodine, a ovim putem pozivamo i ostale učenike naše škole da se okušaju u pisanju, istraživanju i glumi jer sudjelovanjem na smotrama poput ove njegujemo i čuvamo naš jezik i identitet.

Tekst i fotografije: Božica Filipović Veg, prof. HJ

Lidrano,_Martina_i_Jasna.jpg (224.29 KB)