UČENICE ZANIMANJA KROJAČ INDUSTRIJSKO-OBRTNIČKE ŠKOLE SLATINA NA RADIONICI ANTUNTUN... RAZLUPANO JAJE ON ZAŠIVA KONCEM ... U ZAVIČAJNOME MUZEJU SLATINA
Autor: Mladen Graovac, 25. 3. 2024.

Zavičajni muzej Slatina je, u suradnji s Centrom izvrsnosti kompetencija Zagreb, organizirao uskrsnu radionicu tradicijskoga ukrašavanja pisanica šivanjem, nadahnutu tradicijom 70-ih godina 20. stoljeća.

Radionica Antuntun organizirana je za sve zaljubljenike u tradiciju kao i mlade koji su zainteresirani za očuvanje i oživljavanje običaja slatinskoga kraja. Tradicijska tehnika ukrašavanja pisanice koncem, datira još iz davnih vremena, a u našem kraju pojavljuje se u selima uz južnu obalu rijeke Drave. U narodu poznate kao "šivane pisanice," bile su uskrsni poklon osobama kojima se pokazivala velika naklonost jer je za ovakvu izradu pisanice potrebno puno vremena i truda.

U to su se uvjerile i učenice zanimanja krojač, koje su sa svojim nastavnicama Paulom Kukuljević Idek i Spomenkom Prša sudjelovale na radionicama koje je vodila gospođa Jasna Horvat. Ova radionica, vrlo zanimljiva naziva, učenicama je dala uvid u stare metode ukrašavanja pisanica vezom, opletom i krpanjem. Starinski načini koji i danas, u ova moderna vremena, imaju svoju čar. Antuntunove pisanice su izložene u prostorima Industrijsko-obrtničke škole Slatina, kako bi i ostali učenici i nastavnici mogli vidjeti  i proučiti kako izgledaju „šivane pisanice”.

Tekst i fotografije: Paula Kukuljević Idek, mag., nastavnica stručnih predmeta zanimanja krojač