3. NACIONALNA KONFERENCIJA O OSIGURAVANJU KVALITETE U STRUKOVNOM OBRAZOVANJU – U IME IOŠ-a SLATINA SUDJELOVALA KOORDINATORICA ZA KVALITETU KSENIJA SOM
Autor: Mladen Graovac, 10. 4. 2024.

Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih 4. 4. 2024. organizirala je 3. nacionalnu konferenciju o osiguravanju kvalitete u strukovnom obrazovanju na kojoj je u ime Industrijsko-obrtničke škole Slatina sudjelovala koordinatorica za kvalitetu Ksenija Som. Konferencija je organizirana u okviru Erasmus+ projekta: Podrška nacionalnoj referentnoj točki za europski sustav osiguravanja kvalitete u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju (EQAVET NRP HR) čiji je nositelj Agencija. Bila je to prilika za pružanje podrške strukovnim školama u provedbi procesa samovrjednovanja i jačanju unutarnjeg sustava osiguravanja kvalitete te za umrežavanje škola i dijeljenja iskustava i primjera dobre prakse u osiguravanju kvalitete. U prvom dijelu Konferencije nazočne su pozdravili i obratili se prigodnim riječima gospodin Mile Živčić, ravnatelj ASOO, i gospođa Vesna Šerepac, ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje u MZO. Predstavnik ASOO gospodin Dorian Ruljančić nazočne je upoznao s ciljevima i programom Konferencije te predstavio Erasmus+ projekt „Potpora nacionalnim referentnim točkama za Europsko osiguranje kvalitete strukovnog obrazovanja i osposobljavanja (EQAVET NRP)“. Gospođa Rosi Nemliher, Tartu Art School iz Estonije, s nazočnima je podijelila primjer Unutarnjeg sustava osiguravanja kvalitete škole iz koje dolazi. Pomoćnica ravnatelja ASOO-a gospođa Vesna Anđelić prezentirala je temu Kurikulum ustanove za strukovno obrazovanje u unutarnjem osiguravanju kvalitete, a gospođe Blaženka Pul iz Elektrotehničke i prometne škole Osijek i Silvija Grgić, vanjski vrednovatelj, podijelile su iskustvo iz perspektive škole i perspektive vanjskog vrednovatelja Unutarnje osiguravanje kvalitete i vanjsko vrednovanje.

Drugi dio Konferencije bio je rezerviran za 3 paralelne radionice na temu Unutarnje osiguravanje kvalitete i proces smovrjednovanja.

1. radionicu Planiranje procesa samovrjednovanja – akcijski plan i uloga koordinatora samovrjednovanja provela je gospođa Tamara Hudolin, voditeljica Odsjeka za podršku samovrjednovanju strukovnih škola i ustanova za obrazovanje odraslih
  2. radionicu Provedba procesa samovrjednovanja  - modeli za prikupljanje povratnih informacija dionika i korištenje rezultata provela je profesorica Filozofskog fakulteta u Zagrebu Željka Kamenov
  3. radionicu Rezultati samovrjednovanja i planiranje unapređenja – ciljevi i plan unapređenja provela je profesorica Filozofskog fakulteta u Zagrebu Margareta Jelić

U zaključnom dijelu konferencije predstavnice skupina nazočne su kratko upoznale sa sadržajem i zaključcima svake radionice.

Konferencija je bila izvrsna prilika za upoznavanje s novinama u procesu samovrjednovanja i razmjenu iskustava s kolegama iz drugih škola i ASOO-a.

Tekst i fotografije: Ksenija Som, dipl. oec., nastavnica mentorica