Prevencija rizičnih ponašanja mladih
Autor: Mladen Graovac, 10. 4. 2024.

Profesor Siniša Brlas, psiholog Zavoda za javno zdravstvo “Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije, održao je predavanje o štetnosti draga za učenike prvih razreda u okviru Nacionalnog preventivnog programa „Zdrav za pet“. Profesor Brlas, održao je edukativno predavanje o drogama i njihovoj štetnosti, vrstama droga i ovisnosti te o trajnim posljedicama koje droge ostavljanju na psihofizičko i psihosocijalno stanje ljudi. Također, profesor Brlas je govorio i o štetnim utjecajima energetskih pića na mlade te o štetnostima novih duhanskih proizvodima koji su sve popularniji među mladima. Sustavnim radom na programu prevencije, cilj nam je prevenirati ovisnička ponašanja mladih. Sinergija odgojno-obrazovnih utjecaja škole, obitelji, sredine u kojoj učenici odrastaju, lokalne zajednice i šire, temelj je očuvanja integriteta, jačanja samopoštovanja, razvijanja odgovornosti, razvoja učenika u društveno, emocionalno i mentalno zdravu osobu. Predavanje psihologa Brlasa upravo je jedna od aktivnosti poticanja i razvoja zdravoga mladog čovjeka koji će se znati nositi s izazovima odrastanja.

Tekst i fotografije: Snježana Ostojić, školski pedagog