ETWINNINGOV PROJEKT „BUDI ULJUDAN/ULJUDNA, BUDI UZOR – BONTON ZA GENERACIJE Z I ALFA“ – AKTIVNOSTI TIJEKOM TRAVNJA 2024.
Autor: Mladen Graovac, 6. 5. 2024.

Tema eTwinningova projekta Budi uljudan/uljudna, budi uzor – bonton za generacije Z i Alfa u travnju bio je bonton u prirodi i pri aktivnostima na otvorenom. Učenici i nastavnici tom su se temom bavili cijeloga mjeseca, a obilježili su i Dan planeta Zemlje 22. travnja.

Učenici odjela 1. pomoćni stolar, 1. elektroinstalater i 2. prodavač izrađivali su digitalne plakate s fotografijama koje upućuju na ponašanje u prirodi koje je primjereno, tj. kojim se štite flora i fauna te koje je obzirno prema drugim posjetiteljima javnoga prostora. Aktivnost su s učenicima provele nastavnice Melita Crnković, Jasna Varga i Helena Roštaš.

Učenici 1. razreda zanimanja pomoćni stolar sa svojom su nastavnicom Jasnom Varga osmislili i na praktičnoj nastavi u školskoj radionici izradili drvene pločice s ekološkim natpisima kojima su ukrasili školski vrt.

Knjižničarka Svjetlana Dupan u školskom je vrtu održala sastanak Čitateljskoga kluba čija su tema bile knjige o bontonu iz školske knjižnice i savjeti koje one sadrže o prikladnome ponašanju u prirodi i pri aktivnostima na otvorenome.

Povodom Dana planeta Zemlja u sklopu našega projekta provedene su dvije aktivnosti. Organizirana je terenska nastava na Plitvička jezera 25. travnja u kojoj su sudjelovali učenici 1., 2. i 3. razreda. Tijekom boravku u jednome od najpoznatijih i najljepših nacionalnih parkova naše zemlje učenici su, osim uživanja u ljepotama prirode oko sebe, izmjenjivali iskustva o primjerenome ponašanju u prirodi i u nacionalnome parku.

Također, partnerske su škole sudjelovale i u izradi interaktivne karte u digitalnome alatu Geniallyju u koju su uklopili savjete poznatih osoba iz prošlosti i sadašnjosti o zaštiti prirode i izreke o važnosti prirode za čovjeka. Učenici su animirali fotografije poznatih osoba aplikacijom ChatterPixom.

Tekst: Helena Roštaš

Interaktivna karta Kako možemo zaštiti naš planethttps://shorturl.at/yAMSY