« Svibanj 2024 »

Predavanje i radionica na temu „Mobitel naš svagdašnji”
Autor: Mladen Graovac, 2. 12. 2021.

U sklopu Mjeseca borbe protiv ovisnosti, na Satu razrednoga odjela razreda 1. pomoćni krojač / stolar i 3. pomoćni stolar, održano je predavanje i radionica čiji je cilj bio osvijestiti učenike o pretjeranom i nekontroliranom korištenju mobitela, što u obrazovne, što u nenastavne, privatne svrhe. Predavanje i radionicu su provele razrednice Paula Kukuljević Idek i Ivana Lukač Vuković. Mobiteli su postali naša svakodnevnica i dosta slobodnoga vremena provodimo pretražujući određene sadržaje ili pregledavajući društvene mreže. Jesmo li postali ovisnici? Na samom početku predavanja učenici su pogledali edukativni animirani film Slomljeni štapić kojemu je tema ovisnost o mobitelu kod djece i mladih. Dječaka iz filma čak ni mađioničarski trikovi, u kojima sudjeluje kao asistent djedu, ne mogu odvojiti od igrica na mobilnom telefonu. Mnogi su se učenici pronašli u liku dječaka. Nakon toga su poslušali interaktivno predavanje o simptomima stvaranja ovisnosti o mobitelima, kako dolazi do toga i koje su potencijalne opasnosti u kojima se možemo naći. Razgovarali su i o temi korištenja mobitela u školi, izrazili svoje stavove o tome, formirajući afirmacijske i negacijske skupine. Nakon kratke rasprave, pobjedu je odnijela afirmacijska skupina koja je bolje argumentirala svoje stavove. Ispunili su i zanimljivu anketu, a nakon njezine analize, saznali smo da svi učenici nose mobitele u školu, da podjednako koriste mobitel u obrazovne i privatne svrhe te da provode između 5 do 8 sati dnevno koristeći ga.  Iz ankete je vidljivo da neki učenici nose punjače za mobitel u školu, jer su u strahu da će im se baterija isprazniti te da nitko od njih ne može zamisliti svoj život bez mobitela. Naučili su i jedan novi pojam, NOMOFOBIJA (strah od situacije u kojoj nećete moći koristiti svoj mobitel). Zaključili su da su svi pomalo NOMOFOBI, da stalno provjeravaju jesu li ponijeli mobitele u školu, koliki im je postotak baterije i slično. Prema jednoj anketi provedenoj u Velikoj Britaniji, čak 66%  ljudi užasava pomisao na to da bi mogli ostati bez mobitela. Također, njih 41% iz tog razloga ima dva ili više mobilna aparata, „za svaki slučaj”. Prosječni korisnik, prema njihovu istraživanju, čak 34 puta na dan provjerava je li mu mobitel pri ruci i radi li. Ovaj strah više pogađa žene nego muškarce.

Poučeni svim tim zabrinjavajućim informacijama, odlučili smo se za jedan izazov!

Odlučili smo da ćemo pokušati odraditi jedan sedmodnevni detoks od mobitela, kako bismo uvidjeli možemo li bez njega. Možete i vi! Na kraju smo odaslali nekoliko motivirajućih ideja, kako iskoristiti dan bez mobitela! Vrijedi pokušati!

Tekst i fotografije: Paula Kukuljević Idek, Ivana Lukač Vuković