« Svibanj 2024 »

ERASMUS+ C.A.L.L.
Autor: Mladen Graovac, 19. 12. 2022.

Aktivnosti projekta u nastavi Hrvatskoga i Engleskoga jezika – Science and literature. (Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu, Ransom Riggs)

Debate competition in English on the topic " Science must have no limits"

Učenici 1. razreda zanimanja kuhar i CNC operater sudjelovali su, tijekom mjeseca studenoga, u aktivnostima Science and Literature P28 u sklopu Erasmusova projekta C.A.L.L. Sa svojim su nastavnicama, Ivanom Lukač Vuković i Mateom Crljenić, odradili pripremu za navedenu aktivnost koja se je temeljila na čitanju ulomaka iz romana Ransoma Riggsa Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu. Učenici su pogledali i istoimeni filmski predložak Toma Burtona. Za iste je učenike bila potom organizirana debata na engleskom jeziku na temu Science must have no limits koja je i zabilježena videozapisom. U debati je sudjelovalo osam učenika, podijeljeni u dva tima, afirmacijski i negacijski. Učenici su se s temom debate upoznali neposredno prije početka iste. Nakon iznesenih tvrdnji afirmacijske skupine, negacijska je skupina pokušala pobiti predstavljene teze. Oba tima su se potrudila što uvjerljivije i preciznije zagovarati svoje stavove i dokazati svoje tvrdnje da znanost ne smije imati granice, odnosno da bi trebala imati kontrolirane uvijete svojega razvoja. Debatni timovi su potom ocijenjeni od strane ocjenjivačkoga suda  u čijem su sastavu bile nastavnica Engleskoga jezika Mirela Nenadović, nastavnica Hrvatskoga jezika Božica Filipović Veg i učenica 2. razreda zanimanja frizer, Dora Šantalab. Prema njima, malo su se bolje i uspješnije snašli  članovi negacijske skupine koji su dali konkretnije protuargumente i pokazala  nešto bolje govorničke vještine.

Bilo je ovo vrlo zanimljivo i izazovno iskustvo za učenike koji do sada nisu imali prilike sudjelovati u nečem ovako sličnom. Čestitamo im na tome!

Tekst i fotografije: Ivana Lukač Vuković, prof.

aktivnosti_erasmus1.jpg (220.65 KB)
aktivnosti_erasmus2.jpg (225.88 KB)