« Svibanj 2024 »

U Industrijsko-obrtničkoj školi Slatina ponovno startao s radom Centar izvrsnosti novih tehnologija Virovitičko-podravske županije
Autor: Mladen Graovac, 6. 2. 2023.

Nakon što je Centar izvrsnosti novih tehnologija Virovitičko-podravske županije 2019. godine službeno otvorio svoja vrata danas je prigodnom svečanošću u Industrijsko-obrtničkoj školi Slatina ponovno započeo s radom.
Pokrenut je na inicijativu župana Igora Androvića, a te prve godine bilo je 40 polaznika. Tada je taj centar bio jedan od osam međunarodnih centara u Hrvatskoj. Od 2020. do danas, zbog koronavirusa, nije ga bilo, a u subotu 4. veljače, ovaj centar je ponovno startao s radom. Interes je spektakularan.

• Ovo je jasan prikaz povezivanja teorije uz dobivanja najboljih primjera ishoda učenja. Tako dajemo priliku svima koji mogu i koji žele i imaju afinitete u ovom području, a Virovitičko-podravska županija, će im u tome dati punu potporu – istaknuo je virovitičko-podravski župan Igor Andrović.

Na startu ove nove priče je 117 polaznika 7. i 8. razreda s područja cijele Virovitičko-podravske županije. Radionice će se održavati svake subote i tako sve do travnja. Učenici će moći uživati u svijetu robotike, CNC programiranju i CAD-CAM programiranju. Prijevoz učenika, prehranu, opremu, materijal za rad i naknade za predavače te ostale zaposlenike uključene u rad Centra, osigurava Virovitičko-podravska županija. Za navedeno je u Proračunu izdvojeno 33.180,71 eura. Rad ovog centra, povezat će se s novim STEM projektom u kojemu su Virovitičko-podravska županija, osnovne škole Josipa Kozarca Slatina i Suhopolje kao partneri Regionalnog znanstvenog centra Panonska Hrvatske gdje je nositelj Osječko-baranjska županija. U rad će se priključiti i Panonski drvni centar kompetencija, gdje će učenici upoznati s njegovim načinom rada.

U subotu su u Slatini učenike pozdravili - Martina Bunić (pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i demografiju VPŽ), Mladen Graovac (ravnatelj IOŠ Slatina), Ivica Tomljanović (ravnatelj OŠ IBM Virovitica), Ivan Roštaš (ravnatelj SŠ Marka Marulića), Zlatko Šomođi (predsjednik Udruženja obrtnika Slatina), Dejan Poje (učitelj informatike OŠ Josipa Kozarca).

U radu s djecom rade predavači, Vedran Runje (voditelj centra i predavač cad cam tehnologije), Ranko Čučković (predavač cad cam tehnologija), Danijel Perović (predavač cad cam tehnologija) i Mark-Kristian Milaščević (predavač robotike).

• Centar izvrsnosti novih tehnologija će djeci omogućiti da se upoznaju s najnovijim tehnologijama u području 3D printanja, lasera, umjetne inteligencije, robotičke tehnologije i Arduina. Omogućit će djeci rad u robotici, CAM CAD-u, 3D modeliranju, pisanju kodova, rad u CNC tehnologiji. Radit ćemo s učenicima 7. i 8. razreda jer se to pokazalo kao najbolje, a pritom im dajemo svojevrsno usmjerenje za mogućnost daljnjeg srednjoškolskog školovanja. Ovaj centar će biti otvoren za djecu svih dobnih skupina, od predškolaca do srednjoškolaca, i bit će organiziran kao interaktivna radionica u kojoj će djeca moći istraživati i isprobavati različite tehnologije. 3D printanje će biti jedna od glavnih aktivnosti koju će djeca moći isprobati u centru, a oni će moći kreirati svoje vlastite modele i printati ih na 3D printerima. Laseri će također biti dostupni za isprobavanje, a djeca će moći koristiti laserne skalpele i laserne štampače kako bi kreirala različite projekte. Umjetna inteligencija i robotička tehnologija također će biti predstavljene u centru, a djeca će moći istraživati kako se koriste u različitim područjima, kao što su medicina, proizvodnja i mobilna tehnologija. Arduini će također biti dostupni za isprobavanje, a djeca će moći koristiti ovaj jednostavan računalni program kako bi kreirala različite elektroničke projekte. Ovaj centar izvrsnosti novih tehnologija donosi nove mogućnosti za osnovnoškolce s područja Virovitičko-podravske županije, omogućavajući im da se upoznaju s tehnologijama koje će ih pratiti u budućnosti i da se razvijaju kao inovativni i tehnološki pismeni građani – podcrtao nam je Vedran Runje voditelj Centra izvrsnosti novih tehnologija Slatina koji će se od 17. do 19. veljače predstaviti i na Viroexpu.
  • Na Viroexpu ćemo prezentirati osnovne robotike, pokazati robo-aute, programiranje, imat ćemo lasere, glodalice, ponuditi onima koji žele da se poigraju s graviranjem. Bit će tu i VR tehnologija, ali i moći će vidjeti kako mogu stvarati fotografije ili tekstove uz umjetnu inteligencije. Recimo, neki već i lektiru pišu tako - uz smiješak dodaje Vedran.

Uz Centar izvrsnosti novih tehnologija u Slatini, na području VPŽ postoje još u Gimnaziji Petra Preradovića Virovitica - Centri izvrsnosti za: matematiku, fiziku, kemiju, informatiku s robotikom, povijest i medijsku pismenost. Očekuje se kako će oni svoja vrata otvoriti od jeseni za učenike osnovnih i srednjih škola koji u ovim centrima stječu nova znanja i vještine te se dodatno razvijaju i opredjeljuju za buduća zanimanja. (www.vpz.hr, Fotografije: Kristijan Toplak)

Više fotografija vidi pod OPŠIRNIJE