« Svibanj 2024 »

La soirée de l'amour
Autor: Mladen Graovac, 14. 2. 2023.

Da je Valentinovo dan zaljubljenih, to znaju čak i mala djeca. No, jeste li znali da je ljubav najstarija i najčešća književna inspiracija? Poneki se čak pitaju jesu li pjesnici izmislili ljubav kako bi pisali pjesme. Ljubavna je tema neiscrpna, nepresušna, inspirativna, svevremenska… Brojni hrvatski i svjetski pjesnici pisali su o njoj. Zapravo, nema onog tko nije! Nadolazeći blagdan svetoga Valentina bio je samo poticaj da učenici 3. prodavača Industrijsko-obrtničke škole u Slatini prouče i izaberu ljubavnu pjesmu koju žele krasnosloviti na glazbeno-poetskoj večeri o ljubavi. Pod vodstvom nastavnica Francuskog i Hrvatskog jezika, Dijane Fotez i Božice Filipović Veg, u holu škole, u predivno uređenom kutku posvećenom najpopularnijem danu u godini, upriličen je susret i upoznavanje učenika 3. razreda zanimanja prodavač te učenica 3. a opće gimnazije iz Srednje škole Marka Marulića. Anamaria Jokić, Lana Radić i Antonela Baltić polaznice su izborne nastave Francuskoga jezika, a oduševile su nas gostovanjem u našoj školi jer su unijele ljepotu francuske riječi i glazbe, recitirajući ljubavne pjesme na francuskom jeziku te pjevajući i svirajući na egzotičnom instrumentu – ukuleleu. Nije čudno što francuski zovu jezikom ljubavi – zaključili smo nakon njihovih nastupa.

Kako je sve izgledalo i zvučalo pogledajte u priloženim fotografijama i videu koji je izradila Jana Grabar, učenica 3. a razreda opće gimnazije.

Ovdje je poveznica za video na Youtube-u:

Tekst: Božica Filipović Veg, nastavnica HJ

Video: Jana Grabar, 3. a opće gimnazije