« Svibanj 2024 »

Erasmus + C.A.L.L. Mobilnost u Sjevernu Makedoniju 2. DAN
Autor: Mark-Kristian Milaščević, 5. 4. 2023.

Učenici naše Škole, drugi dan mobilnosti proveli su na terenskoj nastavi. Prvo su posjetili  arheološko nalazište Heraclea koje se nalazi pokraj drugog najvećeg makedonskoga grada Bitole, gdje su uz stručno vodstvo na engleskom jeziku saznali sve o drevnim mozaicima, amfiteatrima i rimskim termama te razgledali najočuvanije ostatke staroga grada. Potom su u Bitoli obišli  neizostavni Muzej koji je smješten u  u staroj vojarni Bitola koji je nekada služio kao turska vojna akademija, a u kojemu se nalazi i memorijalna soba turskog predsjednika, vojskovođe i političara, Mustafe Kemala Atatürka, oca moderne Turske. Među mnogim službenim dokumentima i fotografijama u memorijalnoj sobi Atatürk, nalazi se i mračno ljubavno pismo djevojke iz Bitole, Elene Karinte, u kojemu se ona Atatürku zaklinje na vječnu ljubav.

Učenici su posjetili i najatraktivniji biser makedonske povijesti i kulture, Ohrid, koji se proteže uz obalu jedinstvenog Ohridskog jezera ili „makedonskog mora“, kako mu tepaju Makedonci.  Stari dio grada, ograđen tisućljetnim zidinama, krije nekoliko iznimno vrijednih crkava, džamija, manastira te najstarije vjersko sveučilište u ovom dijelu Europe koje su u 9. stoljeću pokrenuli učenici sv. Ćirila i Metoda i prvi slavenski episkop sveti Kliment.  Godine 1980. grad Ohrid, kao i Ohridsko jezero, proglašeni su svjetskom baštinom i stavljeni pod zaštitu UNESCO-a.  Učenici su ovdje odradili i radionicu kreativne glagoljice koju su prikazali na svojim plakatima. Posljednje što su obišli drugoga dana mobilnosti je grad Struga koji se nalazi u dolini na obali Ohridskog jezera. Kako je grad poznato po Struškim poetskim večerima, učenici su uz rijeku Crni Drim pročitali pjesmu Konstantina Miladinova na svojim nacionalnim jezicima te snimili video.

Umorne i pune dojmova, učenike je na putu do Velesa iznenadio i snijeg. Doživjeli smo i snijeg u Aprilu.