« Svibanj 2024 »

Dani medijske pismenosti u Industrijsko-obrtničkoj školi Slatina
Autor: Mladen Graovac, 25. 4. 2023.

Digitalni mediji i mentalno zdravlje

Naša Škola se je pridružila obilježavanju 6. Dana medijske pismenosti u organizaciji Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, u suradnji s brojnim partnerima i uz podršku Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Glavni ciljevi projekta su podizanje svijesti javnosti o važnosti medijske pismenosti i kritičkog razmišljanja o medijskim sadržajima, stvaranje prilika za medijsko obrazovanje što većeg broja građana, posebice djece i mladih, te podrška nastavnicima i odgojiteljima osiguravanjem obrazovnih materijala za razvoj medijske pismenosti.

Na Satu razrednika, nastavnica Ivana Lukač Vuković, u suradnji s nastavnicama Paulom Kukuljević Idek i Spomenkom Prša, odražala je predavanje i radionicu na temu Digitalni mediji i mentalno zdravlje. Predavanju su nazočili svi učenici pomoćnih zanimanja i zanimanja krojač te dragi nam gosti iz Udruge Vretenac, koji su došli u pratnji Helene Dereš. Naglasak predavanja bio  je na korištenju društvenih mreža,  na tome kako one utječu na mlade, koji su razlozi njihova korištenja te prednosti i nedostatci. Kako u vitrualnom svijetu prepoznati vjerodostojnost informacija, je tema koja je učenicima bila svakako najzanimljivija.  Na kraju predavanja održana je i kratka radionica „Moje potrebe i društvene mreže” gdje su učenici ispunjavali listu u kojoj su naznačili i pojasnili svoje motive za korištenje istih. Ono što su učenici nakon predavanja zaključili jest da im društvene mreže ipak ne mogu u potpunosti zamijeniti druženje uživo pa smo naše druženje nastavili i izvan učionice. U školskom dvorištu, jer kako jedna korisnica Udruge kaže,  priroda smiruje, a društvene mreže izazivaju samo stres i nezadovoljstvo.

Tekst:Ivana Lukač Vuković, prof. hrvatskog jezika

dmp1.jpg (437.06 KB)