« Svibanj 2024 »

ERASMUS+ C.A.L.L.
Autor: Mladen Graovac, 15. 5. 2023.

ODRŽANA JE I POSLJEDNJA MOBILNOST UČENIKA U ERASMUSOVU PROJEKTU COMBINING APPROACHES IN THE LITERATURE AND LANGUAGE LEARNING – UČENICI IOŠ-a SLATINA POSJETILI RUMUNJSKU CRAIOV

U tjednu od 8. do 12. svibnja 2023. održala se i posljednja mobilnost učenika u Erasmusovu projektu C.A.L.L. u kojem IOŠ Slatina sudjeluje od rujna 2020. i u kojemu su partnerske škole srednje škole iz rumunjske Craiove, turskoga Manavgata i sjevernomakedonskoga Velesa. Domaćin posljednje mobilnosti bila je škola Liceul Teoretic „Tudor Arghezi“ Craiova, a u mobilnosti su u ime IOŠ-a Slatina sudjelovali učenici Gordana Loborec, Dominik Loborec, Noah Matijanić, Filip Cota, David Novaković i Tomislav Gerenčir te nastavnice Matea Crljenić i Helena Roštaš. Tijekom mobilnosti učenici su sudjelovali u aktivnostima koje su primarno bile vezane uz teme percepcije žene u književnosti, rodne (ne)ravnopravnosti te uloge žene u razvoju društva. Prvoga dana mobilnosti učenici IOŠ-a predstavili su sebe, svoju školu, grad i državu iz koje dolaze. Tijekom radionice o ženama koje su djelovale u područjima koja tradicionalno nisu bila područja u kojima su žene dominirale, učenici Noah Matijanić i Filip Cota predstavili su život i djelovanje hrvatske slikarice Slave Raška te Sofije Ionesco, Rumunjke koja je bila prva neurokirurginja na svijetu. U aktivnosti o književnicama koje su mijenjale povijest književnosti, a koja se održala u knjižnici okruga Dolj, čije je Craiova središte, Biblioteca Judeţeană “Alexandru şi Aristia Aman”, učenici Gordana Loborec, David Novaković i Tomislav Gerenčir održali su izlaganja o Mariji Jurić Zagorki i Joanne Kathleen Rowling. Učenici su sudjelovali i u aktivnostima sastavljanja prosvjednoga pisma i izrade digitalnih plakata s porukama kojima se zahtijeva rodna ravnopravnost te radionici o važnosti govora tijela u komunikaciji. Na izletima su učenici upoznali i druge dijelove Rumunjske, poput Transilvanije u kojoj su posjetili dvorac Bran uz koji se nerijetko veže slavan roman Drakula škotskoga književnika Brama Stokera te utvrdu Rasnov. Sudionici mobilnosti posjetili su i spilju Pestera Muierii (Woman's Cave), mjesto koje je u prošlosti služilo ženama i djeci kao zaštita od ratnih sukoba. Organiziran je i izlet u Horezu, mjesto najpoznatije po tradiciji izrade keramičkih proizvoda koja se nalazi na UNESCO-vu popisu namaterijalne baštine, te manastir Horezu koji je na UNESCO-vu popisu svjetske baštine, a koji se ističe arhitekturom tzv. brankovanskog stila, jedina originalna rumunjska arhitektonska stila.

Erasmusov projekt C.A.L.L. završava u kolovozu 2023., a krajem lipnja u Hrvatskoj će se na završnoj konferenciji još jednom susresti ravnatelji, projektni koordinatori i nastavnici partnerskih škola.

tekst i fotografije: Helena Roštaš, prof. savjetnik