« Travanj 2024 »

ETWINNINGOV PROJEKT "BUDI ULJUDAN/ULJUDNA, BUDI UZOR - BONTON ZA GENERACIJE Z I ALFA" - BONTON U KOMUNIKACIJI S OSOBAMA S INVALIDITETOM
Autor: Mladen Graovac, 12. 3. 2024.

POSJET UDRUZI OSOBA S INTELEKTUALNIM TEŠKOĆAMA VRETENAC I INTERVJU S ČLANOVIMA UDRUGE

Trebali bismo biti svi jednaki i imati jednake mogućnosti za rad i život. Neki od nas imaju poteškoće koje im nažalost uskraćuju pravo na normalan život i čine ih marginalno ranjivim osobama. Na sreću, postoje pojedinci i udruge koje žele ispraviti ovakvu „krivu sliku“ o osobama s teškoćama i osvješćuju svojim radom lokalne zajednice o njihovoj problematici.

U gradu Slatina od 1997. godine djeluje udruga pod nazivom Društvo za pomoć mentalno retardiranim osobama koja 2017. mijenja ime u Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Vretenac, Slatina.

Osnovni cilj i djelatnost Udruge je okupljanje djece s teškoćama u razvoju, mladih i odraslih s intelektualnim teškoćama, njihovih obitelji i bližnjih te stručnih djelatnika kroz niz organiziranih aktivnosti, kao i osvješćivanje opće populacije u lokalnoj zajednici o problematici ovih marginalno ranjivih skupina.

Učenici 1. razreda zanimanja pomoćni stolar Alen i Danijel Bogdan, uz pratnju nastavnice Jasne Varga, posjetili su 6.3. udrugu Vretenac kako bi se kroz intervju upoznali s radom udruge, aktivnostima koje udruga provodi tijekom godine i sudjelovanjem na Nacionalnom gastro natjecanju za osobe s invaliditetom AMOROVA ŽLICA u Vinkovcima.

U intervju su, uz Danijela i Alena, sudjelovali Ana Teodorović, voditeljica aktivnosti i radionica u udruzi i Senka Jung dugogodišnja članica udruge Vretenac.

Poslušajte intervju i upoznajte se i vi s radom ove udruge: https://www.youtube.com/watch?v=krHGoeB_eO8

Tekst napisala, video pripremila i snimila: Jasna Varga, ing.