« Travanj 2024 »

„Lješnjomedska rapsodija moga kraja“ – U IOŠ-u Slatina održana radionica izrade županijskog gastro suvenira sa Sandrom Jadek
Autor: Mladen Graovac, 16. 4. 2024.

U ponedjeljak je u praktikumu kuharstva Industrijsko-obrtničke škole Slatina održana 4. radionica u sklopu projekta „Lješnjomedska rapsodija moga kraja“.

Radionicu je vodila hrvatska slastičarska reprezentativka Sandra Jadek na temu „Gastro suvenir Virovitičko-podravske županije“, a u kojoj su uz učenike Industrijsko-obrtničke škole Slatina aktivno sudjelovali i učenici Osnovne škole Eugena Kumičića Slatina i Strukovne škole Virovitica sa svojim nastavnicima i voditeljima projekta Antonijom Risovićem i Tanjom Nikšić, te Blaženkom Kovač.

Nakon što im je dobrodošlicu zaželio ravnatelj IOŠ-a Mladen Graovac prionuli su izradi slastice u obliku lizalice od lješnjaka, meda, bijele i tamne čokolade, a prema recepturi koju je osmislila upravo slatinska „kraljica kolača“ Sandra Jadek.

– Ova je slastica osmišljena i napravljena u obliku lizalice upravo iz razloga kako bi se, ukoliko bude prihvaćena kao gastro suvenir naše županije, bila praktična za proizvodnju, pakiranje i prezentaciju, – istaknula je Sandra Jadek te dodala kako je lizalica spoj čokolade, te domaćih lješnjaka i meda koji se idealno okusima sljubljuju.

Radionica je završila prigodnim domjenkom koji su poslužili učenici zanimanja konobar uz vodstvo stručnog nastavnika Gorana Ivezića, te degustacijom izrađenih lizalica.

Podsjetimo, projekt „Lješnjomedska rapsodija moga kraja“ odobren je na temelju Javnog poziva srednjim strukovnim i umjetničkim školama za promociju i jačanje kompetencija strukovnih i umjetničkih zanimanja za turizam u 2023. koje je raspisalo Ministarstvo turizma i sporta Republike Hrvatske.

Uz Strukovnu školu Virovitica kao prijavitelja projekta, u projektu vrijednom  11.000,00 eura sudjeluju Industrijsko-obrtnička škola Slatina kao partner, te Osnovna škola Eugena Kumičića Slatina i Osnovna škola Ivane Brlić-Mažuranić Virovitica kao sudionici, dok su pridruženi partneri obrt „Sandrini kolači” vl. Sandre Jadek, Poljoprivredno poduzeće d.o.o. Orahovica i OPG „Grapis Pčelarstvo Grahovac” Virovitica.

(mf; Foto: Mihaela Feldi, prof. Antonio Risović)